US SoccerUS Soccer

U.S. U-19s to Face Denmark in Quarterfinals of World Championship


VICTORIA, B.C. (Thursday, August 22, 2002) - The U.S. Under-19 Women's National Team will play Denmark in its quarterfinal match at the 2002 FIFA Under-19 Women's World Championship at Centennial Stadium in Victoria on Sunday, August 25, with the kickoff set for 7 p.m. PT.  Fans can follow the action live on ussoccer.com's MatchTracker, presented by Philips Electronics.

The U.S. team learned of its second round opponent tonight after the completion of the final first round matches in Group A as Denmark, which only needed a tie to finish second in its group, fell to Japan 2-1 and into third place in the group.  Canada finished its Group A sweep with a 2-0 win over Nigeria, knocking the Baby Falcons out of the tournament.  Japan's mild upset also knocked Group B third-place finisher France out of the tournament and earned Japan a quarterfinal meeting with European champion Germany.

Denmark, which is led by forward Johanna Rasmussen, who has three of her team's five goals, opened the tournament with a 3-2 loss to Canada, a game in which the Danes held a 2-1 lead.  Denmark then defeated Nigeria, 2-1, before falling to Japan to complete group play.

"Like their senior team, and like almost all European teams, Denmark will be disciplined, well-coached and very organized," said U.S. head coach Tracey Leone.  "It was good for us to have the experience of playing against England, another European team, to give us an idea of what we might be facing.  We are certainly very respectful of Denmark's talent, toughness and pride."

Should the U.S. team defeat Denmark in their quarterfinal contest they would play the winner of the Japan-Germany game in the semifinals in Edmonton on August 29.  The Brazil-Australia winner will play the Canada-England winner in the other semifinal. 

Following are the final group results and standings and the remaining tournamnet schedule.

 
TOURNAMENT SCHEDULE & STANDINGS
 
Group A
GP
W
L
T
GF
GA
+/-
Pts.
Canada*
3
3
0
0
9
2
+7
9
Japan*
3
1
1
1
3
6
-3
4
Denmark*
3
1
2
0
5
6
-1
3
Nigeria
3
0
2
1
2
5
-3
1

Match #
Date
Teams
Venue
Kickoff (local)
5
August 18
Canada 3, Denmark 2
Edmonton, Alberta
4:00 p.m. MT
6
August 18
Nigeria 1, Japan 1
Edmonton, Alberta
6:15 p.m. MT
11
August 20
Denmark 2, Nigeria 1
Edmonton, Alberta
5:45 p.m. MT
12
August 20
Japan 0, Canada 4
Edmonton, Alberta
8:00 p.m. MT
17
August 22
Denmark 1, Japan 2
Edmonton, Alberta
5:45 p.m. MT
18
August 22
Nigeria 0, Canada 2
Edmonton, Alberta
8:00 p.m. MT

Group B
GP
W
L
T
GF
GA
+/-
Pts.
Brazil*
3
3
0
0
10
3
+7
9
Germany*
3
2
1
0
5
2
+3
6
France
3
1
2
0
2
7
-5
3
Mexico
3
0
3
0
5
10
-5
0

Match #
Date
Teams
Venue
Kickoff (local)
3
August 17
Germany 2, France 0
Vancouver, B.C.
5:00 p.m. PT
4
August 17
Mexico 3, Brazil 5
Vancouver, B.C.
7:30 p.m. PT
9
August 19
France 2, Mexico 1
Vancouver, B.C.
5:00 p.m. PT
10
August 19
Brazil 1, Germany 0
Vancouver, B.C.
7:30 p.m. PT
15
August 21
France 0, Brazil 4
Vancouver, B.C.
5:00 p.m. PT
16
August 21
Mexico 1, Germany 3
Vancouver, B.C.
7:30 p.m. PT

Group C
GP
W
L
T
GF
GA
+/-
Pts.
United States*
3
3
0
0
15
1
+14
9
Australia*
3
1
1
1
5
5
-
4
England*
3
1
1
1
5
5
-
4
Chinese Taipei
3
0
3
0
1
15
-14
0

Match #
Date
Teams
Venue
Kickoff (local)
1
August 17
United States 5, England 1
Victoria, B.C.
1:00 p.m. PT
2
August 17
Taiwan 1, Australia 5
Victoria, B.C.
3:15 p.m. PT
7
August 19
England 4, Taiwan 0
Victoria, B.C.
5:00 p.m. PT
8
August 19
Australia 0, United States 4
Victoria, B.C.
7:15 p.m. PT
13
August 21
England 0, Australia 0
Victoria, B.C.
5:00 p.m. PT
14
August 21
Taiwan 0, United States 6
Victoria, B.C.
7:15 p.m. PT
(Australia finishes second in group after drawing of lots)

* advances to quarterfinals

QUARTERFINALS

Match #
Date
Teams
Venue
Kickoff (local)
19
August 24
Brazil vs. Australia
Vancouver, B.C.
7:00 p.m. PT
20
August 25
United States vs. Denmark
Victoria, B.C.
7:00 p.m. PT
21
August 25
Canada vs. England
Edmonton, Alberta
1:00 p.m. MT
22
August 25
Japan vs. Germany
Edmonton, Alberta
3:45 p.m. MT

SEMIFINALS

Match #
Date
Teams
Venue
Kickoff (local)
23
August 29
W19 (BRA/AUS) vs. W21 (CAN/ENG)
Edmonton, Alberta
5:15 p.m. MT
24
August 29
W20 (USA/DEN) vs. W22 (JPN/GER)
Edmonton, Alberta
8:00 p.m. MT

CHAMPIONSHIP MATCH/THIRD PLACE MATCH

Match #
Date
Teams
Venue
Kickoff (local)
25
September 1
L23 vs. L24
Edmonton, Alberta
11:00 a.m. MT
26
September 1
W23 vs. W24
Edmonton, Alberta
2:00 p.m. MT

×