US SoccerUS Soccer
News
Suliaman Dainkeh (3)

Academy Products Announce College Choices on National Signing Day


Players with ties to the U.S. Soccer Development Academy officially announced their collegiate paths on National Signing Day, Feb. 6.

More than 400 Academy players have made their 2013 commitments, and here is a breakdown by Academy club:

Albertson SC (5): Michael Gaffary (VCU), Josh Haberman (Princeton), Eric McKenna (Villanova), Brett Nason (Michigan), Miguel Polley (Temple)

Andromeda FC (1): Garrett Closs (Wofford)

Arsenal FC (1): Jose Garcia (California-Berkeley)

Baltimore Bays Chelsea (9): Matthew Barth (Penn State), Jeremy DeGraffenreidt (Louisville), Jonathan Demoya (Akron), Jacori Hayes (Wake Forest), Romilio Hernandez (Louisville), Patrick Koscher (Georgetown), Alex Ponvert (Elon), Drew Smith (Coastal Carolina), Tanner Vosvick (Army)

BW Gottschee (2): Matthew Mahoney (Temple), Ansel Ueshiro (NJIT)

CASL Chelsea FC Academy (11): Bardia Asefnia (Drexel), Grant Bishop (Wake Forest), Evan De Ycaza (Furman),Caleb Duvernay (N.C. State), Kellen Foster (UNC Wilmington), Yanni Hachem (N.C. State), Michael Hinkson (N.C. State), Evan Krause (North Carolina), Thomas Labriola (Appalachian State), Eric O’Brien (North Carolina), Nicolas Retzlaff (N.C. State)

Chargers SC (4): Jeffrey George (East Tennessee State), Bakie Goodman (Georgetown), David Grey (Liberty), Cameron Thomas (South Florida)

Charlotte Soccer Academy (7): Tucker Axhoj (Air Force Academy), Cameron Botes (Lipscomb), Hans Honer (UNC Charlotte), Eddie Iturbide (UNC Charlotte), Roland Minogue (N.C. State), Jared Odenbeck (Georgetown), Justen Shear (Clemson), Ben Weathers (Gardener Webb)

Chicago Fire (4): Louis Bennett (Marquette), Marcus Epps (South Florida), Kyle Dal Santo (SIU Edwardsville), Cody Witkowski (Northern Illinois)

Chicago Magic (4): Kevin Goon (Washington), Phil Huang (DePaul), Andrew Putna (UIC), Erik Rodriguez (DePaul)

Chivas USA (7): Tyler Allen (Point Loma Nazarene), Caleb Calvert (UC Santa Barbara), Brian Charles (CSU Bakersfield), Romario Lomeli (UC Riverside), Danny Moreno (CSU Bakersfield), Joshua Perez (UCLA), Ben Spencer (UC Santa Barbara)

Classics Elite (3): Max Rodriguez (UNC Charlotte), Dylan Rowe (Furman), Devonte Small (Oregon State)

Colorado Rapids (7): Avery Ball (Wright State), Andrew Epstein (Stanford), Michael Gottlinger (Iona), Ricardo Perez (Creighton), Austin Seifert (Wright State), Alex Toderica (Denver), Kurt Young (Portland)

Colorado Rush (5): Javier Arellano (Fort Hays State), Cameron Barksdale (Fort Hays State), Jared Cochran (Denver), Thomas O’Brien (Davidson), Tim Tribbett (South Dakota School of Mines and Technology)

Concorde Fire SC (8): Henry Chancy (Ohio State), Tyler Dowse (Dartmouth), Jonathan Jarrett (Santa Clara), Alexander Kowalski (Elon), Cameron Moseley (Duke), Kyle Richards (West Virginia), William Robinson (Wake Forest), Rett Webb (Elon)

Crew Soccer Academy (11): Matthew Appel (Xavier), Jacob Atkinson (Ohio Dominican), Alex Bumpus (Kentucky), Nicholas Ciraldo (Cleveland State), Alex Crognale (Maryland), Thomas Harr (Dayton), Tyler Kidwell (Ohio State), Nicholas Parianos (Marquette), Charles Reymann (Kentucky), Mitchell Wiseman (Bellarmine), Rylee Woods (Michigan)

Crew Soccer Academy Wolves (10): Zack Atwood (Detroit), Jimmy Fiscus (Michigan State), Matthew Habrowski (Notre Dame), Oliver Harris (Notre Dame), Tristan Jacob (Michigan), Ali Jawad (Michigan), Andre Morris (Michigan), Yamann Sahlool (Ohio State), Ahinga Selemani (Michigan State), Blake Townes (Notre Dame)

D.C. United (14): Carlos Canas (Longwood), Suliaman Dainkeh (Maryland), James Doll (Duke), Lars Eckenrode (Michigan), Rafael Fagundo (Wake Forest), Benjamin Ferrell (Longwood), Patrick Foss (Virginia), Ian Harkes (Wake Forest), Braden Horton (Pittsburgh), Christian Kershaw (Loyola Maryland), Kennedy O’Shea (Coastal Carolina), Michael Sauers (Maryland), David Warburton (Loyola Maryland), Abdi Yusuf (Central Florida)

Dallas Texans (6): Brandon Aubrey (Notre Dame), Jack Blanton (St. Edward’s), Felix Charles (California-Bakersfield), Brody Hickey (SMU), Alec Petit (San Diego State), Christian Soldat (Ohio State)

De Anza Force (9): Michael Amick (UCLA), Joseph Bolous (Cal Poly), Edson Cardona (Santa Clara), Geoffrey Dunn (Portland), Skyler Felt (Wisconsin), Nick Lima (California-Berkeley), Andy Perez (California-Santa Barbara), Travis Pillon (Penn), Gilbert Simonnetti (Delaware)

FC Bolts Celtic (5): Alex Ainscough (Stanford), Christopher Booth (Duke), An Huynh (Adelphi), Marc Greenblatt (Northeastern), Harrison Swartz (Northeastern)

FC Dallas (6): Marco Carrizales (SMU), Eduardo Cortes (IUPUI), Bobby Edet (Furman), Marco Ortiz (Furman), Kristoffer Reaves (Wake Forest), Abdul Yassine (SMU)

FC DELCO (13): Colton Amidon (Penn State), Brett Campbell (Georgetown), Carlo deMarco (Massachusetts), Michael Desiderio (West Virginia), Andrew Gonzalez (Lafayette), Daniel Gonzalez (Lehigh), Erik Hanson (Brown), Kenny Lassiter (Syracuse), Zachary Miller (Shippensburg), Zackary Steffen (Maryland), Aaron Terjanian (Gordon), George Tsirukis (Michigan), Dan White (Temple)

FC Milwaukee (5): Alex Cagle (Temple), Max Karcher (Saint Louis), Zacc Roelke (Wisconsin), Bryan Seefeld (Saint Louis), Driton Zyteja (Marquette)

FC Westchester (6): Jacob Bedrosian (Boston), Lorenz Esposito (Connecticut), Scott Levene (Connecticut), Devin Pierre (Dartmouth), Tyler Toweson (Penn State), Jack Young (Rutgers)

Georgia United (3): Marshall Glover (Stanford), Max Poore (Mercer), Jeremy Rector (Georgia Southern)

Houston Dynamo (3): Christian Diaz (West Virginia), Dener Dos Santos (South Florida), Alex Ochoa (West Virginia)

IMG Soccer Academy (8): Pablo Aguilar (Virginia), Dylan Christie (Jacksonville), Evan Finney (Penn State University), Brett Gravatt (Akron), Raul Gonzalez (Memphis), Brendan O’Connor (St. Johns), Chance Stanzyo (Ohio Dominican), Marco Velez (South Carolina)

Indiana Fire Academy (8): Joseph Amico (UCF), Joey Bastian (Butler), Derek Dedman (Canisius), Eric Dick (Butler), Michael Galullo (Indiana), Bennett Kim (Butler), Lindo Mfeka (South Florida), Travis Wannemuehler (N.C. State)

Internationals (9): Robby Dambrot (Akron), Andreas Fatschel (Carnegie Mellon), Riley Grant (Akron), Charles Horton (North Carolina), Noah Johnson (Northern Kentucky), James Milli (Cleveland State), Kevin Murray (Pittsburgh), Tyler Sanda (Akron) Nathan Schultz (Akron)

Kendall SC (2): Ricardo Gomez (Dartmouth), Jorge Torres (Stony Brook)

LA Galaxy (8): Paul Arriola (UCLA), Justin Dhillon (Cal Poly), Joshua McNeely (UC Santa Barbara), Axel Mendez (UC Santa Barbara), Drew Murphy (UC Santa Barbara), William Raygoza (UCLA), Nathan Smith (UCLA), Jaime Villarreal (UCLA)

Lonestar SC Academy (6): Benjamin Joseph (SMU), Andy Lopez (North Carolina), Alexis Martinez (Rollins), Malik Morgan (Cincinnati), Nick Petrucelli (SMU), Keegan Tanaka (Appalachian State)

Match Fit Chelsea (6): Zachary Bialik (Rutgers), David Grezcek (Rutgers), Jake Heroux (Loyola Maryland), Miles McClearn (George Washington), Aaron Potter (Iona), Christopher Stragapede (Saint Peter’s), Nicholas Williams (Army)

McLean Youth Soccer (3): Greg Boehme (VCU), Miles Khalil Davis (Saint Louis), Sheldon Sullivan (Virginia)

Met Oval (4): Francis Agbotse (St. John’s), Frederico Curbello (St. Francis), Angelo Luango (SUNY Binghamton), Spencer Rivera (Babson)

Minnesota Thunder Academy (6): Tyler Anderson (Michigan),Ben Bakke (Creighton), Matthew Gweh (High Point), Ryan Herold (Long Island), John Patton (Valparaiso), Getenet Tuji (Northwestern)

New England Revolution (6): Willis Griffith (Villanova), Ryan Kingsley (College of the Holy Cross), Coupar Lipp (Saint Joseph’s), Dominik Machado (Providence), Matt Mozynski (Campbell), Will Szostkiewicz (New Hampshire)

New York Red Bulls (9): Arun Basuljevic (Georgetown), Vincent Brunetti (Cornell), Ethan Decker (Connecticut), Michael Kapitula (Michigan), Alex Muyl (Georgetown), Adam Najem (Akron), Eric Sa (Rutgers), Anthony Viteri (St. John’s), Dugan Zier (UC Santa Barbara)

NJSA 04 (8): Nicholas Anello (West Virginia), Taylor Culp (Massachusetts), Thomas Farrell (West Virginia), Jared Goldstern (Rutgers), Brandon Kolczynski (Pittsburgh), Austin Lenart (Bucknell), Troy McCartney (Delaware), Alex Ramos (Iona), William Richard (New Haven), Christopher Tonelli (New Haven)

Nomads SC (3): Emanuel Arteaga (Dartmouth), Richard Cornell (NYU), Liam Crotty (Cornell)

North Carolina Fusion (6): Taylor Adler (Elon), Brandt Bronico (UNC Charlotte), Donovan Japp (Appalachian State), Warren Marshall (North Carolina), Chris Mullins Lees (McRae), Marco Sunol (North Carolina)

North Meck SC (10): Chuka Anyafo (Lafayette), Jackson Allen (Appalachian State), Jonathan Davis (NC State), Andre Diouf (UCF), James Gibbons (Long Island), Tommy Mikuleza (Hampton Sydney), James Mingoes (Sienna), Scout Monteith (Lipscomb), Ben Steen (Appalachian State), Justin Williams (Belmont Abbey)

Oakwood SC (3): Mark Richards (Connecticut), Nicholas Sailor (Providence), Stanley Sandoval (Columbia)

Orlando City (2): Juan Fajardo (North Florida), Johnny Nartowicz (Charlotte)

PA Classics (5): Brent Arnold (West Virginia), Joseph Julius (SIU Edwardsville), Eric Lavery (Marshall), Connor Maloney (Penn State), Todd Pratzner (Xavier)

Pateadores (3): Mario Ortiz (CSU Bakersfield), Brian Pacheco (UCLA), Kevin De La Torre (UCLA)

PDA (18): Miguel Alves (St. John’s), Jon Azzinnari (Georgetown), Brian Costa (Princeton), Patrick Devlin (Connecticut College), Josue Espana (FIU), Christian Fechter (Davidson), Gio Giamatteo (Lehigh), Henry Flugstad-Clarke (Yale), Spencer Hambleton (Rutgers), Cameron Kirdzik (Yale), Max Kroschwitz (Villanova), Leandro Lemache (Rutgers), Jean Leveille (St. John’s ), Billy McConnell (Indiana), Alec Neumann (Penn), Ayomide Opeyemi (Princeton), Fredy Umanzor (Saint Peter’s), Christian Wirth (Old Dominion)

Philadelphia Union (1): Taylor Dempsey (Iona)

Portland Timbers (2): James Nosack (Washington), Cody Street (Gonzaga)

Real Colorado (6): David Boldt (Oregon State), Nick Depuy (UC Santa Barbara), Michael Jordahl (Metro State), Tyler Neate (Colorado School of Mines), John Rehl (UC Santa Barbara), Michael Thilenius (San Diego)

Real Salt Lake AZ (15): Andrew Brody (Louisville), Ive Burnett (South Carolina), AJ Esparza (Air Force), Danny Gavin (Washington), Trevor Hyman (Stanford), Brandon Johnston (Gardner Webb), Isaias Juarez (Wisconsin-Milwaukee), Kostas Kotselas (Wisconsin-Milwaukee), Brandon Marquez (University of Seattle), Antonio Murillo (High Point University), Jose Navarro (Marquette), Amer Sasivarevic (Grand Canyon University), Jonathan Stadler (Oregon State), Tigran Tiraturyan (Cal State San Bernardino), Joe Zabassajja (SMU)

Real So Cal (6): Nico Corti (Stanford), Steve Manios (New Mexico), Kevin Martinez (Cal State Northridge), Juan Samayoa (Cal State Northridge), Mark Verso (Stanford), Dean Wright (Cal State Fullerton)

Revolution Empire (3): Charlie Cosentino (Canisius), Michael Koegel (Syracuse), Francesco Strangio (Canisius)

Richmond Kickers (3): Evan Fowler (Longwood), Vaughn Fowler (Longwood), Finnlay Wyatt (VCU)

Richmond Strikers (2): Jonathan Cullom (Cornell), Luc Fatton (Virginia)

San Diego Surf (6): Michael Griswold (UCLA), Garrett Heine (George Washington), Brian Iloski (California-Berkeley), Zack Pinnix (Cal State Fullerton), Michael Turner (San Diego), Colin Webb (Indiana)

San Juan SC (3): Padraic McCullaugh (Villanova), Dalton Pando (UC Santa Barbara), Steven Wright (Washington)

San Jose Earthquakes (5): Randell A. Black (California-Berkeley), Emilio Huerta (San Diego State), Johnny Knutsen (Washington), Myles Lark (Cal State Fullerton), Trevor Long (California-Berkeley), Chad Radulovich (Western Washington University)

Seacoast United (2): Riley Ellis (New Hampshire), Samuel Milbury (Lafayette)

Seattle Sounders (8): Jeffrey Collings (Seattle Pacific), Ike Crook (College of Charleston), Jalen Markey (Syracuse), Mark Matula (Drexel), Troy McCarty (Western Washington), James Molyneux-Abbott (Western Washington), Jordan Morris (Stanford), Michael Steele (Oregon State)

Shattuck-St. Mary’s Academy (8): Michael Bajza (N.C. State), Eugene Benhart (Wisconsin-Green Bay), Ricardo Lopez-Espin (Creighton), Andrew Kendall Moullin (SIU Edwardsville), Robby Sagel (Temple), Wesley Schrock (Liberty), Lucas Stauffer (Creighton), Neil Usry (Drake)

Sockers FC (4): Eric Leonard (Butler), Kirill Likhovid (Loyola-Chicago), Simon Megally (DePaul), Adrian Remeniuk (Loyola-Chicago)

Solar Chelsea SC (10): Reed Bartley (Wheaton College), Will Coleman (Liberty University), Cameron Drackett (Tulsa), Alex Frankenfeld (Colorado School of Mines), Jonathan Guzman (Northeastern State University), Trevor Haberkom (Furman), Chris Mendez (Northeastern State University), Jesse Miralrio-Toledo (Old Dominion), Hayden Partain (Wake Forest), Cole Stringer (Old Dominion)

South Carolina United Battery (9): Pietro Bottari (South Carolina), James Carlin (South Carolina), Erik Clark (College of Charleston), Hunter Danna (Memphis), Eli Dent (South Carolina), Christian Jablonski (College of Charleston), Brock King (College of Charleston), Dakota Millard (South Carolina), Josh Schooler (Wofford)

Sporting Kansas City (7): Joe Amico (UCF), Matthew Bernard (Drake), Darby Cronin (Missouri-Kansas City), Paul Dean (Rockhurst), Seo-In Kim (Duke), Adam Lightner (Northern Illinois), Wes White (Missouri-Kansas City)

St. Louis Scott Gallagher Metro (6): Mitchell Auer (Georgetown), Brandon Hall (Wisconsin-Green Bay), Brendan Kissel (Wisconsin-Green Bay), Tyler Swanner (Wisconsin-Green Bay), Nick Tobias (Ohio Wesleyan), Joel Duncan (SIU Edwardsville)

St. Louis Scott Gallagher Missouri (10): Justin Graham (Saint Louis), Jason Hackett (SIU Edwardsville), Brian Hail (Wisconsin), Jeffrey Hopson (Northwestern), Nick Jones (Wisconsin), Jordan Klipsch (Memphis), Austin Ledbetter (SIU Edwardsville), Jacob Leeker (Memphis), Jason Pesek (Brown), Conner Sendobry (Wisconsin-Green Bay)

Strikers FC (3): Matt Chasman (California-Berkeley), Mo Harb (Valparaiso), Christian Thierjung (California-Berkeley)

Vancouver Whitecaps (2): Wesley Cain (Wright State), Brody Huitema (Duke)

Vardar SC (8): Russell Cicerone (Western Michigan), Will Clark (UNC Wilmington), Scott Dunwell (Memphis), Matthew Nance (Xavier), Vittorio Sbrocca (Oakland), Brandon Sloan (High Point), Hunter Vandenboom (Pittsburgh), Brian Winterfield (Michigan State)

Virginia Rush (3): Brian Anderson (Randolph College), Joshua Butler (Brown), Robert Kerby (Hampton Sydney)

Weston FC (16): Diego Aguirre (Ohio State), Juan Benedetty (Florida International), Luis Betancur (Florida International), Javier Clavijo (UCF), Ryan Enriquez (Charlotte), Alex Jaroscak (Army), Danny Jensen (Ohio State), Alex Ligeti (Santa Clara), Ismael Longo (Florida International), Alex Marsh (Dartmouth), Nicholas Midttun (Florida International), Nelson Milsaint (Florida International), Nicholas Pappacena (Columbia), Darren Rios (Florida International), Justin Santos (Army), Rhys Williams (Columbia)

×