EAST - SATURDAY, OCTOBER 15

Date Teams Time Venue
15-Oct Queensboro FC II (N.Y.) vs. Oyster Bay United FC (N.Y.) 10:30 a.m. ET Queens College Varsity Soccer Field; Flushing, N.Y.
15-Oct TCSA (Ga.) vs. South Carolina United Heat (S.C.) 2 p.m. ET Paul Thigpen Chevrolet; Vidalia, Ga.
15-Oct FC Birmingham (Ala.) vs. Kalonji Pro-Profile (Ga.) 2 p.m. CT Pleasant Grove Soccer Complex; Pleasant Grove, Ala.
15-Oct Brockton FC United (Mass.) vs. Boston Street FC (Mass.) 6 p.m. ET Rocky Marciano Stadium; Brockton, Mass.
15-Oct Unations FC (Mass.) vs. Santa Cruz FC (Mass.) 6:30 p.m. ET Fore Kicks II; Marlborough, Mass.
15-Oct Florida Premier FC (Fla.) vs. Gainesville City FC (Fla.) 7 p.m. ET GSports Clubhouse Field; Trinity, Fla.
15-Oct Naples City FC (Fla.) vs. Naples United FC (Fla.) 7 p.m. ET Paradise Coast Sports Complex; Naples, Fla.
15-Oct Orlando FC Wolves (Fla.) vs. Club de Lyon (Fla.) 7 p.m. ET Northeast Regional Park; Davenport, Fla.
15-Oct Nova FC (Va.) vs. Germantown City FC (Md.) 7:45 p.m. ET Virginia Revolution Sportsplex; Leesburg, Va.
15-Oct Bowling Green FC (Ky.) vs. Beaman United FC (Tenn.) 7 p.m. CT The Pit (Bowling Green Junior High); Bowling Green, Ky.

EAST - SUNDAY, OCTOBER 16.

Date Teams Time Venue
16-Oct Vereinigung Erzgebirge (Pa.) vs. Lancaster Elite (Pa.) 2 p.m. ET Vereinigung Erzgebirge Clubhouse; Warminster, Pa.
16-Oct* Sahara Gunners FC (N.Y.) vs. IASC Boom (N.Y.) 2 p.m. ET Dobson Field (D'Youville University); Buffalo, N.Y.
16-Oct United German Hungarians (Pa.) vs. West Chester United SC (Pa.) 2:30 p.m. ET Temple University Ambler Campus; Ambler, Pa.
16-Oct New York Greek American SC (N.Y.) vs. Lansdowne Yonkers FC (N.Y.) 5 p.m. CT Hofstra University Soccer Stadium; Hempstead, N.Y.
16-Oct Tobacco Road FC (N.C.) vs. Mint Hill FC (N.C.) 5 p.m. ET Durham County Memorial Stadium; Durham, N.C.
16-Oct Jackson Lions FC (N.J.) vs. SC Vistula Garfield (N.J.) 7 p.m. ET Donovan Catholic High School; Toms River, N.J.
16-Oct Hurricane FC (Fla.) vs. City Soccer FC (Fla.) 8 p.m. ET Seacrest Soccer Complex; Delray Beach, Fla.
16-Oct Miami Soccer Academy (Fla.) vs. Juventus Academy (Fla.) 8 p.m. ET Monsignor Edward Pace High School; Miami Gardens, Fla.
16-Oct International Soccer Association (Fla.) vs. Miami United FC (Fla.) 9 p.m. CT UPSL Stadium (Broward College-South Campus); Pembroke Pines, Fla.

 

EAST - TBA

Date Teams Time Venue
TBA DCFC (D.C.) vs. Christos FC (Md.) TBC TBC
15-Oct* Valhalla FC (Ohio) vs. Metro Louisville FC (Ky.) 4 p.m. ET Charity J. Lucas Multi-Purpose Athletic Complex; Milford, Ohio
16-Oct* Chicago House AC (Ill.) vs. 1927 SC (Ind.) 2 p.m. CT Hales Franciscan High School; Chicago, Ill.

 

WEST - SATURDAY, OCTOBER 15

 

Date Teams Time Venue
15-Oct Azteca FC (Colo.) vs. FC Denver (Colo.) 3 p.m. MT Dick's Sporting Goods Park; Commerce City, Colo.
15-Oct LA Monsters FC (Calif.) vs. Desert FC (Calif.) 3:45 p.m. PT Wilmington Athletic Complex; Wilmington, Calif.
15-Oct* D10 Lions FC (Texas) vs. Houston FC (Texas) 5 p.m. CT Matias Almeyda Training Center; Houston, Texas
15-Oct Alamo City Soccer Club (Texas) vs. D'Feeters Kicks Soccer Club (Texas) 7 p.m. CT Alamo Sportsplex; San Antonio, Texas
15-Oct Olympians FC (Ariz.) vs. Valley FC Raiders (Ariz.) 7 p.m. MT Legacy Sports USA; Mesa, Ariz.
15-Oct Laguna United FC (Calif.) vs. Capo FC (Calif.) 7 p.m. PT La Paz Sports Park; Laguna Niguel, Calif.
15-Oct Real San Jose (Calif.) vs. Inter San Francisco (Calif.) 7 p.m. PT PAL Stadium; San Jose, Calif.
15-Oct Elk Grove Blues (Calif.) vs. Davis Legacy SC (Calif.) 8 p.m. PT Bartholomew Sports Park; Elk Grove, Calif.

 

WEST - SUNDAY, OCTOBER 16

 

Date Teams Time Venue
16-Oct UDA Soccer (N.M.) vs. Coronado Athletic Club (Ariz.) 10 a.m. MT UDA at New Mexico State University; Las Cruces, N.M
16-Oct Athletic Club of Sloan's Lake (Colo.) vs. Boulder United FC (Colo.) 2 p.m. MT Wheat Ridge High School; Wheat Ridge, Colo.
16-Oct Escondido FC (Calif.) vs. Outbreak FC (Calif.) 3:30 p.m. PT San Pasqual High School; Escondido, Calif.
16-Oct Modesto City Football Club (Calif.) vs. BattleBorn FC (Nev.) 6 p.m. PT Central Catholic High School; Modesto, Calif.
16-Oct Orange County FC (Calif.) vs. Temecula FC (Calif.) 6 p.m. PT Lake Forest Sports Park; Lake Forest, Calif.
16-Oct Bellevue Athletic FC (Wash.) vs. Legend Football Gold (Wash.) 7 p.m. PT Bellevue College Soccer Field; Bellevue, Wash. 



SECOND QUALIFYING ROUND SCHEDULE CHANGES

* D10 Lions vs Houston FC: Kickoff changed to 5 p.m. CT on 9/27/2022

* Chicago House AC home venue, date & time set on 9/27/2022

* Valhalla FC home venue, date & time set on 9/27/2022

* Sahara Gunners FC home venue and kickoff time change 9/28/2022.

2023 first round qualifying schedule

EAST

Saturday, Sept. 17

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

Sept. 17

Philadelphia Ukrainian Nationals (Pa.) 1 vs. West Chester United SC (Pa.) 2

10 a.m. ET

Ukrainian American Sports Center; North Wales, Pa.

Sept. 17

Oyster Bay United FC (N.Y.) 2 vs. New Jersey Alliance FC (N.J.) 1

2:30 p.m. ET

Darcy Field; Rockville Centre, N.Y.

 

Sept. 17

Florida Soccer Soldiers (Fla.) 2 vs. City Soccer FC (Fla.) 3

4 p.m. ET

Broward College-South Campus; Pembroke Pines, Fla.

Sept. 17

Club de Lyon (Fla.) 3 vs. Deportivo Lake Mary FC (Fla.) 0

5 p.m. ET

Northeast Regional Park; Davenport, Fla

Sept. 17

Juventus Academy (Fla.) 4 vs. Doral SC (Fla.) 3

7 p.m. ET

Broward College-South Campus; Pembroke Pines, Fla.

Sept. 17

Germantown City FC (Md.) 2 vs. Aegean Hawks FC (Md.) 1

7 p.m. ET

River Hill High School Stadium; Clarksville, Md.

Sept. 17

SC Vistula Garfield (N.J.) 1 vs. New York Pancyprian Freedoms (N.Y.) 0

7:30 p.m. ET

Athenia Steel Recreation Complex; Clifton, N.J.

Sept. 17

Nova FC (Va.) 0 vs. Steel Pulse FC (Md.) 0 (3-1 pen)

7:45 p.m. ET

VA Revolution Sportsplex; Leesburg, Va.

Sept. 17

Lansdowne Yonkers FC (N.Y.) 5 vs. Manhattan Kickers FC (N.Y.) 0

8 p.m. ET

Tibbetts Brooke Park; Yonkers, N.Y.

 

Sunday, Sept. 18

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

 

Sept. 18

Ruggles Pro FC (Mass.) 0 vs. Boston Street FC (Mass.) 0 (8-9 pen)

1 p.m. ET

Fore Kicks II; Marlborough, Mass.

 

Sept. 18

Vereinigung Erzgebirge 2 (Pa.) vs. Philadelphia Lone Star FC (Pa.) 1

2 p.m. ET

Vereinigung Erzgebirge Clubhouse; Warminster, Pa.

 

Sept. 18

Lancaster City FC (Pa.) 2 vs. Lancaster Elite (Pa.) 3

3 p.m. ET

Lancaster Catholic High School Stadium; Lancaster, Pa.

Sept. 18

Team Tevez (D.C.) 2 vs. DCFC (D.C.) 4

4 p.m. ET

Fields at RFK; Washington, D.C.

 

Sept. 18

New York Greek American SC (N.Y.) 3 vs. Newtown Pride FC (Conn.) 3 (11-10 pen)

5 p.m. ET

Hofstra University Soccer Stadium; Hempstead, N.Y.

 

Sept. 18

Clearwater Chargers SC (Fla.) 0 vs. Florida Premier FC (Fla.) 4

6 p.m. ET

Glenn Oaks Park; Clearwater, Fla.

 

Sept. 18

Kensington Soccer Club (Pa.) 0 vs. United German Hungarians (Pa.) 3

7 p.m. ET

Proving Grounds (Field 6); Conshohocken, Pa.

 

Sept. 18

Miami United FC (Fla.) 3 vs. Florida Brothers (Fla.) 1

7 p.m. ET

Ted Hendricks Stadium (Milander Park); Hialeah, Fla.

 

Sept. 18

Real Central NJ Soccer (N.J.) 2 vs. Jackson Lions FC (N.J.) 4

7 p.m. ET

MCCC Soccer Stadium; West Windsor, N.J.

 

Sept. 18

Scots-American Athletic Club (N.J.) 0 vs. Queensboro FC II (N.Y.) 5

7:30 p.m. ET

Kearny High School Stadium; Kearny, N.J.

 

Sept. 18

Miami Soccer Academy (Fla.) 2 vs. O'Shea's FC (Fla.) 1

7:30 p.m. ET

Monsignor Edward Pace High School; Miami Gardens, Fla.

 

Sept. 18

International Soccer Association (Fla.) 5 vs. West Palm Beach Academy CF (Fla.) 3

9 p.m. ET

Broward College-South Campus; Pembroke Pines, Fla.

 

 

Byes: 1927 SC (Ind.), Beaman United FC (Tenn.), Bowling Green FC (Ky.), Brockton FC United (Mass.), Chicago House AC (Ill.), Christos FC (Md.), FC Birmingham (Ala.), Gainesville City FC (Fla.), Hurricane FC (Fla.), IASC Boom (N.Y.), Kalonji Pro-Profile (Ga.), Metro Louisville FC (Ky.), Mint Hill FC (N.C.), Naples City FC (Fla.), Naples United FC (Fla.), Orlando FC Wolves (Fla.), Sahara Gunners FC (N.Y.), Santa Cruz FC (Mass.), South Carolina United Heat (S.C.), TCSA (Ga.), Tobacco Road FC (N.C.), Unations FC (Mass.), Valhalla FC (Ohio)

 

WEST

Saturday, Sept. 17

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

Sept. 17

Houston FC (Texas) 10 vs. Galveston Pelicans FC (Texas) 1

1 p.m. CT

San Jacito College South; Houston, Texas

Sept. 17

LA Monsters FC (Calif.) 3 vs. Irvine FC (Calif.) 0

4 p.m. PT

Wilmington Athletic Complex; Wilmington, Calif.

Sept. 17

FC Fort Worth (Texas) 1 vs. D'Feeters Kicks Soccer Club (Texas) 5

7:15 p.m. CT

Southwest High School; Fort Worth, Texas

Sept. 17

FC Denver (Colo.) 2 vs. Harpos FC (Colo.) 1

8 p.m. MT

Northfield High School; Denver, Colo.

Sept. 17

FC Arizona (Ariz.) 1 vs. Valley FC Raiders (Ariz.) 6

7 p.m. MST

Bell Bank Park; Mesa, Ariz.

Sept. 17

Laguna United FC (Calif.) 3 vs. Olympiacos CA (Calif.) 0

7 p.m. PT

La Paz Sports Park; Laguna Niguel, Calif.

Sept. 17

UC Davis Club Soccer (Calif.) vs. Davis Legacy SC (Calif.) 4

8:15 p.m. PT

Dairy Outdoor Recreation Complex (UC Davis); Davis, Calif.

 

Sunday, Sept. 18

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

 

Sept. 18

Athletic Club of Sloan's Lake (Colo.) 3 vs. Peak Eleven Football Club (Colo.) 0

2 p.m. MT

Wheat Ridge High School; Wheat Ridge, Colo.

 

Sept. 18

Colorado Rovers (Colo.) 1 vs. Azteca FC (Colo.) 3

4 p.m. MT

Victoria Sports Park; Golden, Colo.

Sept. 18

Inter San Francisco (Calif.) 5 vs. Marin County Union SC (Calif.) 0

4:30 p.m. PT

Beach Chalet Soccer Field; San Francisco, Calif.

 

Sept. 18

Rebels Soccer Club (Calif.) 2 vs. Escondido FC (Calif.) 2 (2-3 pen)

6 p.m. PT

Mount Miguel High School; Spring Valley, Calif.

Sept. 18

OC Kings FC (Calif.) vs. Capo FC (Calif.) (Capo FC win by forfeit)

7 p.m. PT

Lake Forest Sports Park; Lake Forest, Calif.

 

Sept. 18

Outbreak FC (Calif.) 0 vs. A.S. Los Angeles (Calif.) 0 (4-2 pen)

7:30 p.m. PT

Orange County Great Park; Irvine, Calif.

 

Sept. 18

Trojans FC (Calif.) 1 vs. Orange County FC (Calif.) 3

8 p.m. PT

SilverLakes Equestrian and Sports Park; Norco, Calif.

 

 

Byes: Alamo City Soccer Club (Texas), BattleBorn FC (Nev.), Bellevue Athletic FC (Wash.), Boulder United FC (Colo.), Coronado Athletic Club (Ariz.), D10 Lions FC (Texas), Desert FC (Calif.), Elk Grove Blues (Calif.), Legend Football Gold (Wash.), Modesto City Football Club (Calif.), Olympians FC (Ariz.), Real San Jose (Calif.), Temecula FC (Calif.), UDA Soccer (N.M.)