2024 qualifying rounds results
THE 11 OPEN DIVISION QUALIFIERS FOR #USOC2024:
- Azteca FC (Colorado)
- Chicago House AC (Illinois)
- Christos FC (Maryland)
- FC America CFL Spurs (Florida)
- FORO SC (Texas)
- SCU Heat (South Carolina)
- Brockton FC United (Massachusetts)
- Vereinigung Erzgebirge (Pennsylvania)
- Miami United FC (Florida)
- FC Folsom (California)
- Irvine Zeta FC (California)
2024 LAMAR HUNT U.S. OPEN CUP TOURNAMENT PROPER
First Round Tuesday, March 19 - Thursday, March 21
Second Round Tuesday, April 2 - Wednesday, April 3
Third Round Tuesday, April 16 - Wednesday, April 17
Round of 32 Tuesday, May 7 - Wednesday, May 8
Round of 16 Tuesday, May 21 - Wednesday, May 22
Quarterfinal Tuesday, July 9 - Wednesday, July 10
Semifinal Tuesday, Aug. 27 - Wednesday, Aug. 28
Final Wednesday, Sept. 25
fourth qualifying round
Saturday, NOVEMBER 18
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
UDA Soccer vs. Azteca FC | 1 - 2 | New Mexico State University; Las Cruces, N.M. |
Valhalla FC vs Chicago House AC | 1 - 3 | Charity Lucas Soccer Stadium; Milford, Ohio |
NOVA FC vs. Christos FC | 0 - 1 | Segra Field; Leesburg, Va. |
FC America CFL Spurs vs. Leg-AZ World FC | 4 - 1 | Lake Mary High School; Lake Mary, Fla. |
FORO SC vs. Alamo City Soccer Club | 4 - 0 | Prince of Peace; Carrollton, Texas |
Tennessee Tempo FC vs. South Carolina United Heat | 2 - 4 | Richard Siegel Soccer Complex; Murfreesboro, Tenn. |
New York Pancyprian Freedoms vs. Brockton FC United | 1 - 3 | Belson Stadium (St. John's Univ.); Jamaica, N.Y. |
Sunday, NOVEMBER 19
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
Vereinigung Erzgebirge vs. New Jersey Alliance FC | 0 - 0 (4 - 2 PKs) |
Vereinigung Erzgebirge Clubhouse; Warminster, Pa. |
Miami United FC vs. City Soccer FC | 3 - 1 | Ted Hendricks Stadium; Hialeah, Fla. |
FC Folsom vs. International San Francisco | 4 - 2 | Livermore Community Park; Folsom, Calif. |
Irvine Zeta FC vs. Temecula Football Club | 3 - 1 | Orange County Great Park; Irvine, Calif. |
third qualifying round
Saturday, October 21
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
CD Faialense vs. Brockton FC United | 2 - 3 | Miller Field; Winthrop, Mass. |
Sharktopus Football Club vs. International San Francisco | 2 - 4 | Interbay Stadium; Seattle, Wash. |
Vereinigung Erzgebirge vs. United German Hungarians | 1 - 1 (4 - 3 PKs) |
Vereinigung Erzgebirge Clubhouse; Warminster, Pa. |
Athletic Katy FC vs. FORO SC | 0 - 1 | Athletic Katy FC withdraw from competition. FORO SC advances via forfeit. |
Harbor City FC vs. FC America CFL Spurs | 0 - 1 | World Roofing Stadium (Palm Bay H.S.); Melbourne, Fla. |
Leg-AZ World FC vs. Florida Premier FC | 4 - 0 | The Villages SC Complex; Summerfield, Fla. |
Miami United FC vs. Miami Soccer Academy | 4 - 0 | Ted Hendricks Stadium; Hialeah, Fla. |
Edgewater Castle Football Club vs. Chicago House AC | 1 - 3 | Taft High School Stadium; Chicago, Ill. |
Austin Thunder vs. Alamo City Soccer Club | 1 - 2 | Round Rock Multipurpose Complex; Round Rock, Texas |
Temecula Football Club vs. Santa Monica Surf | 3 - 1 | Chapparal High School; Temecula, Calif. |
Sunday, October 22
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
Philadelphia Ukrainian Nationals vs. New Jersey Alliance FC | 0 - 6 | Ukrainian American Sports Center (Field 6); North Wales, Pa. |
Sahara Gunners FC vs. Valhalla FC | 1 - 10 | Crosby Soccer Field; Buffalo, N.Y. |
UDA Soccer vs. Sporting Arizona FC | 1 - 0 | Sporting Arizona FC withdraw from competition. UDA Soccer advances via forfeit. |
Steel Pulse FC vs. Christos FC | 1 - 1 (4 - 5 PKs) |
Milford Mill Academy; Windsor, Md. |
South Carolina United Heat vs. Majestic Soccer Club | 4 - 0 | SCUFC Southeastern Freight Lines Soccer Center; Columbia, S.C. |
Parkland Soccer Club vs. City Soccer FC | 0 - 2 | Terramar Park; Parkland, Fla. |
Escondido FC vs. Irvine Zeta FC | 1 - 1 (9 - 10 PKs) |
San Pasqual High School; Escondido, Calif. |
Kalonji Pro-Profile vs. Tennessee Tempo FC | 0 - 2 | Shiloh High School; Snellville, Ga. |
Yinz United vs. NOVA FC | 1 - 2 | Oakton High School; Vienna, Va. |
FC Folsom vs. Valley 559 FC | 5 - 3 | Livermore Community Park; Folsom, Calif. |
New York Pancyprian Freedoms vs. NY Renegades FC | 3 - 0 | Belson Stadium (St. John's Univ.); Jamaica, N.Y. |
FC Denver vs. Azteca FC | 0 - 2 | Northfield High School; Denver, Colo. |
schedule updates*
10/5 - Time change for Edgewater Castle vs. Chicago House - moved to 7 p.m. CT10/11 - Time and venue change for Athletic Katy FC vs. FORO SC - moved to Matias Almeyda Training Center at 4 p.m. CT
second qualifying round
Saturday, September 30
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
Houston FC vs. Athletic Katy FC | 3 - 4 | San Jacinto College South Campus Soccer Field; Houston, Texas |
Vereinigung Erzgebirge vs. Philadelphia Heritage SC | 3 - 0 | Vereinigung Erzgebirge Clubhouse; Warminster, Pa. |
Villarreal CF Virginia vs. Steel Pulse FC | 2 - 13 | Justice High School; Falls Church, Va. |
Azteca FC vs. Harpos FC | 2 - 1 | Victoria Sports Park; Golden, Colo. |
Mint Hill FC vs. South Carolina United Heat | 1 - 6 | Mint Hill Veterans Memorial Park; Mint Hill, N.C. |
Leg-AZ World FC vs. Royal Palms Soccer Club | 8 - 1 | The Villages SC Complex; Summerfield, Fla. |
Florida Premier FC vs. Clearwater Chargers SC | 4 - 0 | GSports Clubhouse Field; Trinity, Fla. |
Orlando FC Wolves vs. Harbor City FC | 1 - 3 | Sylvan Lake Park; Sanford, Fla. |
Hodler Miami FC vs. City Soccer FC | 2 - 3 | UPSL Stadium (Broward College-South Campus); Pembroke Pines, Fla. |
Chicago House AC vs. Wisloka Chicago | 2 - 1 | Langhorst Field (Elmhurst College); Elmhurst, Ill.* |
Valley 559 FC vs. Bay Area United FC | 4 - 1 | Keith Tice Memorial Park; Fresno, Calif. |
Austin Thunder vs. Daggers CTX | 4 - 1 | Round Rock Multipurpose Complex; Round Rock, Texas |
Edgewater Castle Football Club vs. Berber City FC | 2 - 1 | Fire Pitch; Chicago, Ill. |
International San Francisco vs. The Olympic Club | 4 - 1 | James P. Lang Athletics Fields; San Francisco, Calif.* |
Temecula Football Club vs. Murrieta Soccer Academy | 4 - 0 | Chapparal High School; Temecula, Calif. |
Santa Monica Surf vs. Trojans FC | 7 - 1 | Historic Belmar Park; Santa Monica, Calif.* |
Arlington SA vs. Yinz United | 2 - 3 | Long Bridge Park; Arlington, VA* |
Sunday, october 1
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
Terminus FC vs. Kalonji Pro-Profile | 0 - 4 | Brook Run Park Soccer Fields; Dunwoody, Ga. |
Majestic Soccer Club vs. North Georgia United | 6 - 1 | Booker T. Washington High School; Atlanta, Ga. |
FC Omens vs. Brockton FC United | 0 - 3 | Madison Park High School; Boston, Mass. |
Colonial SC vs. Philadelphia Ukrainian Nationals | 1 - 3 (a.e.t.) |
Plymouth Whitemarsh High School; Plymouth Meeting, Pa. |
United German Hungarians vs. Real Central NJ Soccer | 6 - 0 | Temple University Ambler Campus; Ambler, Pa. |
UDA Soccer vs. Coronado Athletic Club | 2 - 1 | Field of Dreams Soccer Complex; Las Cruces, N.M.* |
Sahara Gunners FC vs. IASC Boom | 2 - 1 |
Crosby Soccer Field; Buffalo, N.Y.* |
Soccer Paradise FC vs. Miami United FC | 0 - 9 | Lester B. Brown Park; Miami Gardens, Fla. |
SC Union Maricopa vs. Sporting Arizona FC | 1 - 2 | Matt O. Hanhila Field; Glendale, Ariz. |
Valhalla FC vs. Chicago Strikers | 2 - 0 | Grand Park; Westfield, Ind.* |
Austin Longhorns vs. Alamo City Soccer Club | 0 - 1 | Austin Longhorns withdraw from competition; Alamo City SC advances via forfeit. |
FC Birmingham vs. Tennessee Tempo FC | 1 - 4 | Birmingham-Southern College; Birmingham, Ala. |
Florida Brothers vs. Miami Soccer Academy | 1 - 2 | Mills Pond Park; Fort Lauderdale, Fla. |
FORO SC vs. Tenfifteen FC | 2 - 0 | Prince of Peace; Carrollton, Texas* |
DCFC vs. NOVA FC* | 1 - 4 | The Fields at RFK; Washington, D.C. |
Boston Street FC vs. CD Faialense |
2 - 2 |
Harry Della Russo Memorial Stadium; Revere, Mass. |
New Jersey Alliance FC vs. SC Vistula Garfield | 2 - 0 | Anzaldi Park; Clifton, N.J. |
Deportivo Lake Mary FC vs. CFL GOSA Spurs | 0 - 8 | Lake Mary High School; Lake Mary, Fla. |
NY Renegades FC vs. Zum Schneider FC 03 | 3 - 1 | Cantiague Park; Hicksville, N.Y. |
FC Folsom vs. UC Davis Club Soccer | 2 - 1 | Livermore Community Park; Folsom, Calif. |
Irvine Zeta FC vs. Capo FC | 6 - 0 | Orange County Great Park; Irvine, Calif. |
New York Pancyprian Freedoms vs. Lansdowne Yonkers FC | 2 - 1 (a.e.t.) |
Belson Stadium (St. John's Univ.); Jamaica, N.Y. |
Aegean Hawks FC vs. Christos FC | 0 - 5 | Langley High School; McLean, Va. |
FC Denver vs. Provo Athletic Club | 3 - 2 | Northfield High School; Denver, Colo. |
Rebels Soccer Club vs. Escondido FC | 0 - 2 | Mount Miguel High School; Spring Valley, Calif. |
Sharktopus Football Club vs. Holac FC | 2 - 1 | Interbay Stadium; Seattle, Wash. |
Tuesday, October 3
Matchup (winner in bold) | Result | Venue |
O'Shea's FC vs. Parkland Soccer Club* | 0 - 2 (a.e.t.) |
Gaines Park; West Palm Beach, Fla. |
* 9/10/23 - Venue for Santa Monica Surf vs. Trojan FC changed to TBC
9/10/23 - Kickoff time for Orlando Wolves vs. Harbor City changed to 5 p.m. ET
9/15/23 - Kickoff time for O'Shea's vs. Parkland changed to 7 p.m. ET on 10/1
9/15/23 - Venue and time change for International San Francisco vs The Olympic Club - moved to James P. Lang Athletic Fields at 6:30 p.m. PT
9/15/23 - Date for DCFC vs. NOVA FC changed to 10/1
9/15/23 - Venue for Sahara Gunners FC vs. IASC Boom moved to Crosby Soccer Field
9/15/23 - Venue and time change for Arlington SA vs. Yinz United - moved to Long Bridge Park at 5 p.m. ET
9/15/23 - Venue for Santa Monica Surf vs. Trojans FC confirmed, kickoff set to 6 p.m. PT
9/18/23 - Venue, date and time change for Valhalla FC vs. Chicago Strikers
9/21/23 - Kickoff time for Hodler Miami FC vs. City Soccer FC changed to 7 p.m. ET
9/21/23 - Venue, date and time change for FORO SC vs. Tenfifteen FC - moved to Prince of Peace on 10/1 at 6 p.m. CT
9/21/23 - Venue changed for UDA Soccer vs. Coronado Athletic Club - moved to Field of Dreams Soccer Complex
9/27/23 - Venue and time change for Chicago House AC vs. Wisloka Chicago - moved to Langhorst Field at 2 p.m. CT
9/27/23 - Time change for Valley 559 FC vs. Bay Area United FC - changed to 3 p.m. PT
9/27/23 - Time change for DCFC vs. NOVA FC - changed to 5 p.m. ET
9/29/23 - O'Shea's FC vs. Parkland Soccer Club moved to Oct. 3 at 6:30 p.m. ET due to weather forecast and field conditions
first qualifying round
Saturday, September 9
Matchup (winner in BOLD) | Result | Venue |
SF Vikings SC vs. International San Francisco | 0 - 1 | Beach Chalet Soccer Field; San Francisco, Calif. |
DCFC vs. MoCo 1776 FC | 1 - 0 | The Fields at RFK; Washington D.C. |
VA Revolution Pro vs. Aegean Hawks FC | 1 - 4 | Virginia Revolution Sportsplex; Leesburg, Virg. |
Alamo City Soccer Club vs. Central Texas Lobos | 4 - 0 | Alamo Sportsplex; San Antonio, Texas |
Lansdowne Yonkers FC vs. Ole Football Club | 3 - 0 | Tibbetts Brooke Park; Yonkers, N.Y. |
Hurricane FC vs. O'Shea's FC | 2 - 4 | Seacrest Soccer Complex; Delray Beach, Fla. |
Marin County Union SC vs. The Olympic Club | 1 - 5 | Sonoma Valley High School; Sonoma, Calif. |
Valley 559 FC vs. Real San Jose | 2 - 0 | Keith Tice Memorial Park; Fresno, Calif. |
Laguna United FC vs. Capo FC | 4 - 1 | La Paz Sports Park; Laguna Niguel, Calif. |
Bellevue Athletic FC vs. Holac FC | 2 - 2 (4 - 5 PKs) |
Bellevue College Soccer Field; Bellevue, Wash. |
JASA RWC vs. Bay Area United FC | 2 - 6 | Red Morton Community Park; Redwood City, Calif. |
* Time for SF Vikings SC vs. International San Francisco changed to 4 p.m.
Sunday, September 10
Matchup (winner in BOLD) | Result | Venue |
Harpos FC vs. Colorado Rovers | 2 - 1 | Broomfield Commons Soccer Fields; Broomfield, Colo. |
BattleBorn FC vs. FC Folsom | 2 - 3 | Mackay Stadium; Reno, Nev.* |
Peak Eleven Football Club vs. Azteca FC | 0 - 7 | Fairview High School Field; Boulder, Colo. |
Philadelphia Heritage SC vs. Kensington Soccer Club | 3 - 3 (3 - 0 PKs) |
Proving Grounds; Conshockocken, Penn. |
New York Pancyprian Freedoms vs. New York Braveheart SC | 1 - 0 | Belson Stadium (St. John's Univ.); Jamaica, N.Y. |
Dade County FC vs. Miami Soccer Academy | 1 - 4 | UPSL Stadium (Broward College-South Campus); Pembroke Pines, Fla. |
Manhattan Kickers FC vs. NY Renegades FC | 0 - 5 | Randall's Island Wards Meadow Fields; New York, N.Y. |
Zum Schneider FC 03 vs. New York Greek American SC | 3 - 1 | Jack McManus Field; New York, N.Y. |
Irvine Zeta FC vs. Irvine FC | 3 - 1 | Orange County Great Park; Irvine, Calif. |
UC Davis Club Soccer vs. Elk Grove Blues | 7 - 1 | Playfields Park; Davis, Calif.* |
* Time for Harpos vs. Colorado Rovers changed to 1:30 pm
Time for NY Pancyprian Freedom vs. NY Bravehart changed to 8 p.m.
Time for Zum Schneider FC 03 vs. NY Greek American SC changed to 7 p.m.
Venue for BattleBorn vs. FC Folsom changed to Mackay Stadium
Venue for UC Davis Club Soccer vs. Elk Grove Blues changed to Playfields Park