US SoccerUS Soccer

U.S. Open Cup Championship Results (1914-present)

Year Match
1914 Brooklyn Field Club 2, Brooklyn Celtic 1 (May 16, Coates Field; Pawtucket, R.I.)
1915 Bethlehem Steel of Pa. 3, Brooklyn Celtic 1 (May 1; Taylor Field; Bethlehem, Pa.)
1916 Bethlehem Steel of Pa. 1, Fall River Rovers 0 (May 16; Coates Field; Pawtucket, R.I.)
1917 Fall River Rovers of Mass. 1, Bethlehem Steel of Pa. 0 (May 5, Coates Field; Pawtucket, R.I.)
1918 Bethlehem Steel of Pa. 3, Fall River Rovers 0 – replay (May 19; Harrison, N.J.)
1919 Bethlehem Steel of Pa. 2, Paterson FC (April 19; Athletic Field; Fall River, Mass.)
1920 St. Louis Ben Miller FC 2, Fore River Rovers 1 (May 8; Handlan's Park; St. Louis, Mo.)
1921 Brooklyn Robbins Dry Dock 4, Scullin Steel 2 (April 19; Fall River Athletic Field; Fall River, Mass.)
1922 St. Louis Scullin Steel 3, Todd Shipyards 2 (March 19; High School Field; St. Louis, Mo.)
1923 Paterson FC of N.J. title v. Scullin Steel, which could not field team for replay (injuries; baseball)
1924 Fall River Marksmen of Mass. 4, Vesper Buick 2 (March 30; High School Field; St. Louis, Mo.)
1925 Shawsheen FC of Andover, Mass. 3, Canadian Club 0 (April 19; Mark's Stadium; Tiverton, R.I.)
1926 Bethlehem Steel of Pa. 7, Ben Miller SC (April 11; Ebbets Field; Brooklyn, N.Y.)
1927 Fall River Marksmen of Mass. 7, Holley Carburetor (May 1; Univ. of Detroit Stadium; Detroit)
1928 New York Nationals 4, Bricklayers 1 – aggregate score (April 9 in New York; April 15 in Chicago)
1929 New York Hakoah SC 5, Madison Kennels 0 – aggregate (March 31 in St. Louis; April 7 in Brooklyn)
1930 Fall River Marksmen of Mass. 9, Bruell Insurance 3 – agg. (3/30 in New York; 4/6 in Cleveland)
1931 Fall River Marksmen of Mass. 9, Bricklayer FC 3 – agg. (4/5 in New York; 4/12 and 4/19 in Chicago)
1932 New Bedford Whalers of Mass. 8, Stix, Baer & Fuller 5 – agg. (3/26 and 4/2; Sportsman's Park; St.L)
1933 St.L Stix, Baer & Fuller 3, N.Y. Americans 1 – aggregate (April 16 in St. Louis; April 23 in Bronx, N.Y.)
1934 St.L Stix, Baer & Fuller 11, Pawtucket Rangers 5 – agg. (4/1 in St.L; 4/8 in Pawtucket; 4/16 in St.L)
1935 St.L Central Breweries 7, Pawtucket Rangers 5 – agg. (4/28 in St.L; 5/6 in Paw.; 5/12 in Newark)
1936 Phila. German-American SC 5, Shamrocks SC 2 – aggregate (April 26 in St. Louis; May 3 in Phila.)
1937 New York Americans 4, Shamrocks SC 3 – aggregate (April 11 in St. Louis; April 18 in Bronx, N.Y.)
1938 Chicago Sparta ABA 6, St. Mary's Celtic 2 – aggregate (April 17 in Chicago; April 24 in Bronx, N.Y.)
1939 Brooklyn St. Mary's Celtic 5, Manhattan Beer 2 – agg. (April 30 in Chicago; May 7 in Bronx, N.Y.)
1940 Baltimore SC and Chicago Sparta named co-champs (2-2 in aggregate; 3rd game not agreed upon)
1941 Pawtucket Rangers of R.I. 8, Chrysler FC 5 – agg. (May 4 in Pawtucket, R.I.; May 11 in Detroit)
1942 Gallatin SC 6, Pawtucket Rangers 3 – aggregate (May 17 in Dora, Pa.; May 31 in Pawtucket, R.I.)
1943 Brooklyn Hispano 5, Morgan Strasser 4 – aggregate (May 24 and 30; Starlight Park; Bronx, N.Y.)
1944 Brooklyn Hispano 4, Morgan Strasser 0 (May 14; The Polo Grounds, New York, N.Y.)
1945 N.Y. Brookhattan 6, Cleveland Americans 2 – agg. (June 10 in Bronx, N.Y.; Jun 16 in Cleveland)
1946 Chicago Vikings 3, Fall River Ponta Delgada 2 – agg. (July 7 in Tiverton, R.I.; July 14 in Chicago, Ill.)
1947 Fall River Ponta Delgada SC 9, Sparta 3 – agg. (Aug. 31 in Fall River, Mass.; Sept. 7 in Chicago, Ill.)
1948 St. Louis Simpkins-Ford 3, Brookhattan-Galicia 2 (Oct. 17; Sportsman's Park; St. Louis, Mo.)
1949 Pittsburgh Morgan SC 4, Philadelphia Nationals 3 – aggregate (May 15 in Phila.; May 29 in Pitt.)
1950 St. Louis Simpkins-Ford 3, Ponta Delgada 1 – agg. (April 22 in St. Louis; May 7 in Tiverton, R.I.)
1951 N.Y. German Hungarian SC 8, Heidelberg SC 6 – agg. (June 10 in Pitt.; June 17 in Queens, N.Y.)
1952 Pittsburgh Harmarville SC 7, Phila. Nationals 5 – aggregate (June 1 in Harmarville; June 8 in Phila.)
1953 Chicago Falcons 3, Pittsburgh Harmarville – agg. (April 19 in Harmarville, Pa.; April 26 in Chicago)
1954 New York Americans 3, St. Louis Kutis SC 1 – aggregate (April 18 in St. Louis; May 16 in N.Y.)
1955 SC Eintracht of N.Y. 2, Danish American SC 0 (April 24; Rancho La Cienega Stadium; Los Angeles)
1956 Pittsburgh Harmarville SC 3, Schwaben SC of Ill. 2 – aggregate (July 21 in Chicago; July 28 in Pa.)
1957 St. Louis Kutis SC 6, New York Hakoah 1 – aggregate (March 31 in St. Louis; April 14 in Bronx, N.Y.)
1958 Los Angeles Kickers 2, Baltimore Pompei SC 1 (July 21; Baltimore, Md.)
1959 San Pedro McIlvaine Canvasbacks of Calif. 4, Fall River 3 (June 8; Rancho La Cienega Stadium; L.A.)
1960 Philadelphia Ukrainian Nationals 5, Los Angeles Kickers 3 (May 29; Edison Field; Philadelphia, Pa.)
1961 Philadelphia Ukrainian Nationals 7, United Scots 4 – aggregate (June 11 in L.A.; June 25 in Phila.)
1962 New York Hungaria 3, San Francisco Scots 2 (June 17; Eintracht Oval; New York, N.Y.)
1963 Philadelphia Ukrainian Nationals 1, Armenian SC 0 (June 2; Philadelphia, Pa.)
1964 Los Angeles Kickers 4, Ukrainian Nationals 2 – aggregate (June 1 in Phila.; June 21 in L.A.)
1965 New York Ukrainians 5, Hansa of Ill. 2 – aggregate score (June 27 in N.Y.; July 7 in Chicago)
1966 Phila. Ukrainian Nationals 4, Orange County SC 0 – aggregate (May 22 in L.A.; June 5 in Phila.)
1967 New York Greek-American 4, Orange County SC 2 (July 23; Eintracht Oval; New York, N.Y.)
1968 New York Greek-American 2, Olympic SC of Ill. 1 – aggregate (July 21 in Chicago; July 28 in N.Y.)
1969 New York Greek-American 1, Montebello Armenians 0 (June 29; Los Angeles, Calif.)
1970 SC Elizabeth of N.J. 2, Los Angeles Croatia 1 (May 3; New York)
1971 New York Hota SC 6, San Pedro Yugoslavs 4 (May 16; Rancho Cienega Stadium; Los Angeles, Calif.)
1972 SC Elizabeth of N.J. 1, San Pedro Yugoslavs 0 (May 21; Union, N.J.)
1973 Los Angeles Maccabee SC 5, Cle. Inter-Italian 3 (June 10; Rancho Cienega Stadium; Los Angeles)
1974 New York Greek-American 2, Chicago Croatian SC 0 (June 2; New York)
1975 Los Angeles Maccabee SC 1, N.Y. Inter-Giuliana 0 (June 15; El Camino College; Torrance, Calif.)
1976 San Francisco AC 1, N.Y. Inter-Giuliana 0 (May 23)
1977 Los Angeles Maccabee SC 5, United German Hungarians 1 (June 19)
1978 Los Angeles Maccabee SC 2, Vasco Da Gama 0 (July 30)
1979 Brooklyn Dodgers SC 2, Chicago Croatian SC 1 (June 17)
1980 New York Pancyprian-Freedoms 3, Maccabee AC 2 (June 15)
1981 Los Angeles Maccabee SC 5, Brooklyn Dodgers SC 1 (June 28)
1982 New York Pancyprian-Freedoms 4, Maccabee AC 3 (June 6)
1983 New York Pancyprian-Freedoms 4, St. Louis Kutis SC 3 (July 3)
1984 New York A.O. Krete 4, San Pedro Yugoslavs 2 (June 24; St. Louis Soccer Park; Fenton, Mo.)
1985 San Francisco Greek-American AC 2, St. Louis Kutis 1 (June 30)
1986 St. Louis Kutis SC 1, San Pedro Yugoslavs 0 (July 13; Long Beach, Calif.)
1987 Club España of Wash. D.C. 3-2 in penalties; 0-0 in reg. (June 21; St. Louis Soccer Park; Fenton, Mo.)
1988 St. Louis Busch SC 2, Greek American AC 1 (June 25; St. Louis Soccer Park; Fenton, Mo.)
1989 St. Petersburg Kickers of Fla. 2, N.Y. Greek AA 1 (July 8; St. Louis Soccer Park; Fenton, Mo.)
1990 Chicago A.A.C. Eagles 2, Brooklyn Italians 1 (July 28; Kuntz Stadium; Indianapolis, Ind.)
1991 Brooklyn Italians SC 1, Richardson Rockets 0 (Aug. 10; Brooklyn College; Brooklyn, N.Y.)
1992 San Jose Oaks of Calif. 2, Bridgeport Vasco da Gama 1 (July 11; Kuntz Stadium; Indianapolis, Ind.)
1993 San Fran. C.D. Mexico 5, United German-Hungarians 0 (July 17; Kuntz Stadium; Indianapolis, Ind.)
1994 San Francisco Greek-American AC 3, Bavarian Leinenkugel 0 (July 30; UGH Field; Oakford, Pa.)
1995 Richmond Kickers 4-2 in penalties v. El Paso Patriots; 1-1 in reg. (Aug. 27; El Paso, Texas)
1996 D.C. United 3, Rochester Raging Rhinos 0 (Oct. 30; RFK Stadium; Washington, D.C.)
1997 Dallas Burn 5-3 in penalties v. D.C. United; 0-0 in reg. (Oct. 29; Carroll Stadium; Indianapolis, Ind.)
1998 Chicago Fire 2, Columbus Crew 1 (Oct. 30; Soldier Field; Chicago, Ill.)
1999 Rochester Raging Rhinos 2, Colorado Rapids 0 (Sept. 13; Crew Stadium; Columbus, Ohio)
2000 Chicago Fire 2, Miami Fusion 1 (Oct. 21; Soldier Field; Chicago, Ill.)
2001 LA Galaxy 2, New England Revolution 1 (Oct. 27; Titan Stadium; Fullerton, Calif.)
2002 Columbus Crew 1, LA Galaxy 0 (Oct. 24; Crew Stadium; Columbus, Ohio)
2003 Chicago Fire 1, N.Y./N.J. MetroStars 0 (Oct. 15; Giants Stadium; East Rutherford, N.J.)
2004 Kansas City Wizards 1, Chicago Fire 0 (Sept. 22; Arrowhead Stadium; Kansas City, Mo.)
2005 LA Galaxy 1, FC Dallas 0 (Sept. 28; The Home Depot Center; Carson, Calif.)
2006 Chicago Fire 3, LA Galaxy 1 (Sept. 27; Toyota Park; Bridgeview, Ill.)
2007 New England Revolution 3, FC Dallas 2 (Oct. 3; Pizza Hut Park; Frisco, Texas)
2008 D.C. United 2, Charleston Battery 1 (Sept. 3; RFK Stadium; Washington, D.C.)
2009 Seattle Sounders FC 2, D.C. United 1 (Sept. 2; RFK Stadium; Washington, D.C.)
2010 Seattle Sounders FC 2, Columbus Crew 1 (Oct. 5; Qwest Field; Seattle, Wash.)
2011 Seattle Sounders FC 2, Chicago Fire 0 (Oct. 4; CenturyLink Field; Seattle, Wash.)
2012 Sporting Kansas City 3-2 in penalties vs. Seattle Sounders FC; 1-1 in reg. (Aug. 9; Sporting Park; Kansas City, Kan.)
2013 D.C. United 1, Real Salt Lake 0 (Oct. 1; Rio Tinto Stadium; Sandy, Utah)
×