US SoccerUS Soccer
BBVA Compass Stadium

2012-13 Academy Finals Week Kicks off in Houston


CHICAGO (July 13, 2013) – The 2012-13 Development Academy Finals Week kicks off Sunday, July 14, in Houston as 16 teams – eight in the U-15/16 and U-17/18 age groups – compete for a title crown. The group stage games take place at the Houston Amateur Sports Park, and the championship games take place on Saturday, July 20, at BBVA Compass Stadium, the home of Major League Soccer’s Houston Dynamo.

For updates from Finals Week, follow us on Twitter @ussoccer_ynt and use the #AcademyFinals hashtag.

U-15/16
GROUP 1
Albertson SC U-15/16

  • 17-7-4, second place in the Northeast Division
  • Technical Director: Skip Thorp
  • Season Scoring Leader: Arthur Bosua (16)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Albertson SC vs. Real Salt Lake AZ, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Texans SC Houston vs. Albertson SC, 8 p.m.
Thursday, July 18: Albertson SC vs. Houston Dynamo, 5:30 p.m.


Houston Dynamo U-15/16

  • 21-5-4, third place in Frontier Division
  • Head Coach: Eddie Robinson
  • Season Scoring Leader: Elochukwu Ozumba (25)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Houston Dynamo vs. Texans SC Houston, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Real Salt Lake AZ vs. Houston Dynamo, 8 p.m.
Thursday, July 18: Albertson SC vs. Houston Dynamo, 5:30 p.m.

  • Twitter Handle: @HoustonDynamo


Real Salt Lake AZ U-15/16

  • 19-6-6, second place in the Southwest Division
  • Technical Director: Martin Vasquez
  • Season Scoring Leader: Brooks Lennon (17), Sebastian Saucedo (17)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Albertson SC vs. Real Salt Lake AZ, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Real Salt Lake AZ vs. Houston Dynamo, 8 p.m.
Thursday, July 18: Real Salt Lake AZ vs. Texans SC Houston, 6 p.m.

  • Twitter Handle: @RealSaltLake


Texans SC Houston U-15/16

  • 19-6-5, fourth place in Frontier Division (wildcard for Playoffs)
  • Head Coach: Carl Fleming
  • Season Scoring Leader: Bryce Marion (20)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Houston Dynamo vs. Texans SC Houston, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Texans SC Houston vs. Albertson SC, 8 p.m.
Thursday, July 18: Real Salt Lake AZ vs. Texans SC Houston, 6 p.m.


GROUP 2
Colorado Rapids U-15/16

  • 18-8-4, fifth place in Frontier Division (wildcard for Playoffs)
  • Head Coach: Mitch Murray
  • Season Scoring Leader: Jovanni Chavez (10), Edward Venta-Yepes (10)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: De Anza Force vs. Colorado Rapids, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Colorado Rapids vs. Solar Chelsea SC, 8 p.m.
Thursday, July 18: Colorado Rapids vs. Crew Soccer Academy Wolves, 5:30 p.m.

  • Twitter Handle: @RapidsAcademy


Crew Soccer Academy Wolves U-15/16

  • 22-4-4, first place in the Mid-America Division
  • Head Coach: Lars Richters
  • Season Scoring Leader: Kosti Moni (10)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Solar Chelsea SC vs. Crew Soccer Academy Wolves, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Crew Soccer Academy Wolves vs. De Anza Force, 8 p.m.
Thursday, July 18: Colorado Rapids vs. Crew Soccer Academy Wolves, 5:30 p.m.

  • Twitter Handle: @CrewSocrAcademy


De Anza Force U-15/16

  • 21-3-7, first place in Northwest Division
  • Head Coach: Shaun Tsakaris
  • Season Scoring Leader: Carlos Delgadillo (17)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14, 2013: De Anza Force vs. Colorado Rapids, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16, 2013: New England Revolution vs. De Anza Force, 5:30 p.m.
Thursday, July 18, 2013: De Anza Force vs. Solar Chelsea SC, 5:30 p.m.

  • Twitter Handle: @DeAnzaForce


Solar Chelsea SC U-15/16

  • 22-6-2, second place in Frontier Division
  • Head Coach: Adrian Solca
  • Season Scoring Leader: Bryson Asher (14)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Solar Chelsea SC vs. Crew Soccer Academy Wolves, 5:30 p.m.
Tuesday, July 16: Colorado Rapids vs. Solar Chelsea SC, 8 p.m.
Thursday, July 18: De Anza Force vs. Solar Chelsea SC, 5:30 p.m.


U-17/18
GROUP 1
Albertson U-17/18

  • 18-1-9, second place in Northeast Division
  • Head Coach: Adrian Gaitan
  • Season Scoring Leader: Jeongho Ahn (10)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Albertson SC vs. New York Red Bulls, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: Seattle Sounders vs. Albertson SC, 6 p.m.
Thursday, July 18: Vancouver Whitecaps vs. Albertson SC, 8:30 p.m.


New York Red Bulls U-17/18

  • 21-1-6, first place in Northeast Division
  • Head Coach: Paul O’Donnell
  • Season Scoring Leader: Alex Muyl (17)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Albertson SC vs. New York Red Bulls, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: New York Red Bulls vs. Vancouver Whitecaps, 6 p.m.
Thursday, July 18: Seattle Sounders vs. New York Red Bulls, 8:30 p.m.

  • Twitter Handle: @NewYorkRedBulls


Seattle Sounders U-17/18

  • 18-6-7, second place in Northwest Division
  • Head Coach: Dick McCormick
  • Season Scoring Leader: Jordan Morris (27)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: Seattle Sounders vs. Albertson SC, 6 p.m.
Thursday, July 18: Seattle Sounders vs. New York Red Bulls, 8:30 p.m.

  • Twitter Handle: @SoundersAcademy

Vancouver Whitecaps U-17/18

  • 22-6-3, first place in Northwest Division
  • Head Coach: Gordon Forrest
  • Season Scoring Leader: Brody Huitema (28)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: New York Red Bulls vs. Vancouver Whitecaps, 6 p.m.
Thursday, July 18: Vancouver Whitecaps vs. Albertson SC, 8:30 p.m.

  • Twitter Handle: @WhitecapsFC


GROUP 2
De Anza Force U-17/18

  • 17-8-6, third place in Northwest Division (wildcard for Playoffs)
  • Technical Director: Eric Yamamoto
  • Season Scoring Leader: Jason Romero (20)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: De Anza Force vs. St. Louis Scott Gallagher Missouri, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: New England Revolution vs. De Anza Force, 6 p.m.
Thursday, July 18: Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy vs. De Anza Force, 8:30 p.m.

  • Twitter Handle: @DeAnzaForce


New England Revolution U-17/18

  • 16-5-7, third place in Northeast Division
  • Head Coach: John Frederick
  • Season Scoring Leader: Daniel Apajee (15)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy vs. New England Revolution, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: New England Revolution vs. De Anza Force, 6 p.m.
Thursday, July 18: New England Revolution vs. St. Louis Scott Gallagher Missouri, 8:30 p.m.

  • Twitter Handle: @NERevolution


Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy U-17/18

  • 21-7-2, first place in Mid-America Division
  • Head Coach: Tim Carter
  • Season Scoring Leader: Michael Bajza (15)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy vs. New England Revolution, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: St. Louis Scott Gallagher Missouri vs. Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy, 6 p.m.
Thursday, July 18: Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy vs. De Anza Force, 8:30 p.m.


St. Louis Scott Gallagher Missouri U-17/18

  • 15-9-6, sixth place in Mid-America Division (wildcard for Playoffs)
  • Head Coach: Tim Regan
  • Season Scoring Leader: Austin Panchot (15)

Finals Week Schedule:
(Game times CT)
Sunday, July 14: De Anza Force vs. St. Louis Scott Gallagher Missouri, 8:30 p.m.
Tuesday, July 16: St. Louis Scott Gallagher Missouri vs. Shattuck-Saint Mary’s Soccer Academy, 6 p.m.
Thursday, July 18: New England Revolution vs. St. Louis Scott Gallagher Missouri, 8:30 p.m.

  • Twitter Handle: @SLSGusdaMO
×