2019 U.S. Open Cup Second Round Pairings and Host Scenarios Released

Second Round of 2019 U.S. Open Cup to Be Held on May 14-15; Twenty-Five Division II (USL Championship) Professional Sides Enter the Competition; All Second Round Games Available to Watch on ESPN+
U.S. Soccer

CHICAGO (April 19, 2019) – The Second Round pairings and host scenarios, including confirmed dates and kickoff times, have been set for the 2019 Lamar Hunt U.S. Open Cup, U.S. Soccer's National Championship. On May 14 & 15, 25 professional teams from the USL Championship (Division II) will enter the tournament, with 19 of these clubs playing against winners from the First Round of games scheduled for May 7 & 8, while the remaining six pro clubs will face a fellow Division II squad.

The Third Round, set for May 29, will pit the 22 Second Round winners against one another in regionally determined action, with the opportunity on the line to face a Division I club in the Fourth Round on June 12 when Major League Soccer teams enter the competition. 

Home teams for each round are determined by a random selection process among those clubs that have applied to host and whose venues meet the minimum tournament requirements.

Every game of the 2019 U.S. Open Cup from the First Round through the Final will be available for fans to watch on ESPN+.

2018 Lamar Hunt U.S. Open Cup Schedule

Second Round – May 14 & 15

Northeast Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 14

Erie Commodores FC (NPSL) vs. Pittsburgh Riverhounds SC (USLC)

7 p.m. ET

McConnell Family Stadium (Gannon Univ.); Erie, Pa.

   -or-

May 14

Pittsburgh Riverhounds SC (USLC) vs. Dayton Dutch Lions (USLL2)

7 p.m. ET

Highmark Stadium; Pittsburgh, Pa.

May 14

Hartford Athletic (USLC) vs. New York Cosmos B (NPSL)/Black Rock FC (USLL2) winner

7:30 p.m. ET

Al-Marzook Field (Univ. of Hartford); Hartford, Conn.

May 15

Indy Eleven (USLC) vs. Lansing Ignite FC (USLL1)/AFC Ann Arbor (NPSL) winner

7 p.m. ET

Sellick Bowl (Butler Univ.); Indianapolis, Ind.

May 15

North Carolina FC (USLC) vs. Richmond Kickers (USLL1)/Virginia United (Va.) winner

7 p.m. ET

Sahlen's Stadium at WakeMed Soccer Park; Cary, N.C.

May 15

Louisville City FC (USLC) vs. Reading United AC (USLL2)/Philadelphia Lone Star FC (NPSL) winner

7 p.m. ET

Lynn Stadium (Univ. of Louisville); Louisville, Ky.

May 15

FC Motown (NPSL) vs. Memphis 901 FC (USLC)

7 p.m. ET

Ranger Stadium (Drew University); Madison, N.J.

   -or-

May 15

Memphis 901 FC (USLC) vs. New York Red Bulls U23 (USLL2)

7 p.m. CT

AutoZone Park; Memphis, Tenn.

May 15

FC Baltimore Christos (NPSL) vs. Birmingham Legion FC (USLC)

7:45 p.m. ET

Homewood Field (Johns Hopkins Univ.); Baltimore, Md.

   -or-

May 15

Birmingham Legion FC (USLC) vs. West Chester Predators (Pa.)

7 p.m. CT

BBVA Compass Field; Birmingham, Ala.

Southeast Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 14

Charlotte Independence (USLC) vs. Miami FC (NPSL)/Florida Soccer Soldiers (Fla.) winner

7 p.m. ET

Mecklenburg County Sportsplex; Matthews, N.C.

May 14

Tampa Bay Rowdies (USLC) vs. Lakeland Tropics (USLL2)/The Villages SC (USLL2) winner

7 p.m. ET

Al Lang Stadium; St. Petersburg, Fla.

May 14

Nashville SC (USLC) vs. South Georgia Tormenta FC 2 (USLL2)/ Chattanooga Red Wolves SC (USLL1) winner

7:30 p.m. CT

Dean A. Hayes Track & Soccer Stadium (Middle Tennessee State Univ.); Murfreesboro, Tenn.

May 15

Greenville Triumph SC (USLL1) vs. Charleston Battery (USLC)

7 p.m. ET

Legacy Early College Field; Greenville, S.C.

   -or-

May 15

Charleston Battery (USLC) vs. South Georgia Tormenta FC (USLL1)

7 p.m. ET

MUSC Health Stadium; Charleston, S.C.

Central Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 14

OKC Energy FC (USLC) vs. Little Rock Rangers (NPSL)/NTX Rayados (Texas) winner

7:30 p.m. CT

John Crain Field (Univ. of Oklahoma); Norman, Okla.

May 14

Austin Bold FC (USLC) vs. Tulsa Roughnecks (USLC)

7:30 p.m. CT

Bold Stadium; Del Valle, Texas

May 14

San Antonio FC (USLC) vs. Laredo Heat SC (NPSL)/Brazos Valley Cavalry FC (USLL2) winner

7:30 p.m. CT

Toyota Field; San Antonio, Texas

May 15

Saint Louis FC (USLC) vs. Duluth FC (NPSL)

7 p.m. CT

World Wide Technology Soccer Park; Fenton, Mo.

   -or-

May 15

Des Moines Menace (USLL2) vs. Saint Louis FC (USLC)

7:30 p.m. CT

Cownie Soccer Park; Des Moines, Iowa

May 15

Colorado Springs Switchbacks FC (USLC) vs. Midland-Odessa Sockers FC (NPSL)/FC Denver (Colo.) winner

7 p.m. MDT

Weidner Field; Colorado Springs, Colo.

May 15

El Paso Locomotive FC (USLC) vs. Bavarian SC (Wis.)/Forward Madison FC (USLL1) winner

7 p.m. MDT

Southwest University Ballpark; El Paso, Texas

May 15

Phoenix Rising FC (USLC) vs. New Mexico United (USLC)

7:30 p.m. MST

Casino Arizona Field; Tempe, Ariz.

West Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 14

Las Vegas Lights FC (USLC) vs. Cal FC (Calif.)/FC Mulhouse Portland (NPSL) winner

7:30 p.m. PT

Cashman Field; Las Vegas, Nev.

May 15

El Farolito (NPSL) vs. Frenso FC (USLC)

2:30 p.m. PT

Boxer Stadium; San Francisco, Calif.

   -or-

May 15

Academica SC (Calif.) vs. Frenso FC (USLC)

7:30 p.m. PT

Academica Field; Turlock, Calif.

May 15

Sacramento Republic FC (USLC) vs. Reno 1868 FC (USLC)

7:30 p.m. PT

Papa Murphy's Park; Sacramento, Calif.

May 15

Orange County SC (USLC) vs. Orange County FC (NPSL)/FC Golden State Force (USLL2) winner

7:30 p.m. PT

Orange County Great Park – Championship Soccer Stadium; Irvine, Calif.

First Round – May 7 & 8

Northeast Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 7

Richmond Kickers (USLL1) vs. Virginia United (Va.)

7 p.m. ET

City Stadium; Richmond, Va.

May 7^

New York Red Bulls U23 (USLL2) vs. FC Motown (NPSL)

7 p.m. ET

New York Red Bulls Training Facility; East Hanover, N.J.

May 7^

FC Baltimore Christos (NPSL) vs. West Chester Predators (Pa.)

7:45 p.m. ET

Homewood Field (Johns Hopkins Univ.); Baltimore, Md.

May 8

Erie Commodores FC (NPSL) vs. Dayton Dutch Lions (USLL2)

7 p.m. ET

McConnell Family Stadium (Gannon Univ.); Erie, Pa.

May 8

Lansing Ignite FC (USLL1) vs. AFC Ann Arbor (NPSL)

7 p.m. ET

Cooley Law School Stadium; Lansing, Mich.

May 8

Reading United AC (USLL2) vs. Philadelphia Lone Star FC (NPSL)

7 p.m. ET

Alvernia University Stadium; Reading, Pa.

May 8*

New York Cosmos B (NPSL) vs. Black Rock FC (USLL2)

7:30 p.m. ET

Rocco B. Commisso Soccer Stadium (Columbia Univ.); New York, N.Y.

* Date changed 4/11
^ Time changed 4/16

Southeast Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 7

Lakeland Tropics (USLL2) vs. The Villages SC (USLL2)

7 p.m. ET

Lake Myrtle Sports Complex; Auburndale, Fla.

May 7

South Georgia Tormenta FC 2 (USLL2) vs. Chattanooga Red Wolves SC (USLL1)

8 p.m. ET

Erk Russell Park (Georgia Southern Univ.); Statesboro, Ga.

May 8

Greenville Triumph SC (USLL1) vs. South Georgia Tormenta FC (USLL1)

7 p.m. ET

Legacy Early College Field; Greenville, S.C.

May 8

Miami FC (NPSL) vs. Florida Soccer Soldiers (Fla.)

7 p.m. ET

Buccaneer Field (Barry Univ.); Miami Shores, Fla.

Central Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 7

Bavarian SC (Wis.) vs. Forward Madison FC (USLL1)

7:30 p.m. CT

Uihlein Soccer Park; Milwaukee, Wis.

May 7*

Laredo Heat SC (NPSL) vs. Brazos Valley Cavalry FC (USLL2)

8:15 p.m. CT

Texas A&M International Univ.; Laredo, Texas

May 8

Little Rock Rangers (NPSL) vs. NTX Rayados (Texas)

7 p.m. CT

Episcopal Collegiate School; Little Rock, Ark.

May 8

Des Moines Menace (USLL2) vs. Duluth FC (NPSL)

7:30 p.m. CT

Cownie Soccer Park; Des Moines, Iowa

May 8

Midland-Odessa Sockers FC (NPSL) vs. FC Denver (Colo.)

7:30 p.m. CT

Grande Communications Stadium; Midland, Texas

* Date changed 4/11

West Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

May 7

Academica SC (Calif.) vs. El Farolito (NPSL)

7:30 p.m. PT

Academica Field; Turlock, Calif.

May 7*

Cal FC (Calif.) vs. FC Mulhouse Portland (NPSL)

7:30 p.m. PT

Orange County Great Park – Field 25; Irvine, Calif.

May 7

Orange County FC (NPSL) vs. FC Golden State Force (USLL2)

7:30 p.m. PT

Orange County Great Park – Championship Soccer Stadium; Irvine, Calif.

* Venue changed 4/19

Third Round – May 29*

Fourth Round – June 12*

Round of 16 – June 19* (also June 18-23 if home team chooses and visiting team has at least three non-game days on each side of chosen date, with any overlap of U.S. MNT Gold Cup games on June 18 and June 22 disallowed)

Quarterfinals – July 10*

Semifinals – August 7*

Final – August 27 or 28

* Any game from the Fourth Round through to the Semifinal Round where one of the participants has a league game the following Friday will be moved up a day (exception to this occurs when the team's opponent is scheduled for a league game the preceding Sunday; in this case, the provisions in the 2019 Lamar Hunt U.S. Open Cup Handbook to determine the match date will prevail). In addition, any game chosen by U.S. Soccer to be broadcast nationally in any round is subject to being moved up a day. The Commissioner has the authority to set outside of the confirmed schedule the date for any match if such a change is in the best interests of the tournament.

This year's winning team will receive $300,000, a berth in the 2020 Concacaf Champions League and have its name engraved on the historic Dewar Challenge Trophy, one of the oldest nationally contested trophies in American team sports. The runner-up will earn $100,000, while the team that advances the furthest from each lower division will take home a $25,000 cash prize.

The Houston Dynamo is the defending U.S. Open Cup champion, having earned the club’s first tournament title with a 3-0 victory against the Philadelphia Union on Sept. 26, 2018 at BBVA Compass Stadium in Houston.

The Lamar Hunt U.S. Open Cup, recognized as U.S. Soccer's National Championship, is an annual competition open to all amateur and professional soccer teams affiliated with U.S. Soccer. The tournament has crowned a champion for 105 consecutive years dating from 1914. In 1999, the competition was renamed to honor American soccer pioneer Lamar Hunt.