2020 U.S. Open Cup Second Round Pairings and Host Scenarios

Clubs from USL Championship, NISA and USL League One to Make Tournament Debut April 7-9; Seventy-Seven of 100 Entries Now Aware of Their Opening Matchups Two Months in Advance; All Games Available on ESPN+

U.S. Soccer has determined the pairings and possible pairings for the Second Round of the 2020 Lamar Hunt U.S. Open Cup with 25 Division II and 14 Division III pro teams facing 19 First Round winners and each other April 7-9 in the 107th edition of U.S. Soccer's National Championship.

The 39 professional teams include 25 from the USL Championship (Division II), eight from the recently sanctioned National Independent Soccer Association (Division III) and six from the second-year USL League One (Division III). They will be joined in the Second Round by the 19 Open Division winners from the First Round, set for March 24-25.

As a result of competition parameters for the Second Round, 15 of the 29 matchups will see First Round winners against Division II clubs, four First Round winners taking on Division III sides, while Division II vs. Division III will be on the marquee for 10 contests. Competition rules for the Second Round require First Round winners to be paired against either a Division II or Division III club. Further, the tournament has a universal provision to preclude teams from the same qualifying pool playing their first Open Cup game from facing each other. Each pro division is considered a unique qualifying pool regardless of the number of leagues in the division.

Pairings were made on a geographical basis within the parameters listed above. If three or more teams/pairings were from the same proximity, matchups for these teams were made by random selection. Instances where a logical geographic fit did not exist were resolved by random selection.

Eleven lower-seeded U.S.-based Division I Major League Soccer clubs will enter in the Third Round, which will be played April 21-23, while the remaining 12 MLS sides will take the field in their first Open Cup action in the Round of 32, which takes place May 19-20.

Home teams for each round are determined by random selection among those who apply to host. Clubs whose venue meets minimum tournament standards are given priority.

Watch All U.S. Open Cup Matches on ESPN+
For the second consecutive year and as part of a four-year deal, ESPN+ will be the home for all Lamar Hunt U.S. Open Cup games from the First Round through to the Final.

2020 Lamar Hunt U.S. Open Cup Competition Schedule

Second Round

Northeast Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

April 7

Pittsburgh Riverhounds SC (USLC) vs. West Chester United SC (NPSL)/Vereinigung Erzgebirge (Pa.) winner

7 p.m. ET

Highmark Stadium; Pittsburgh, Pa.

April 7

FC Motown (NPSL) vs. Saint Louis FC (USLC)

7 p.m. ET

Montclair State University Soccer Park; Montclair, N.J.

 

-or-

 

 

April 7

New York Pancyprian Freedoms (N.Y.) vs. Saint Louis FC (USLC)

8 p.m. ET

Belson Stadium (St. John’s Univ.); Jamaica, N.Y.

April 8

Richmond Kickers (USLL1) vs. Virginia United FC (Va.)/Christos FC (Md.) winner

6:30 p.m. ET

City Stadium; Richmond, Va.

April 8

Atlantic City FC (NPSL) vs. Austin Bold FC (USLC)

7 p.m. ET

Rowan University Soccer Stadium; Glassboro, N.J.

 

-or-

 

 

April 8

Austin Bold FC (USLC) vs. Newtown Pride FC (Conn.)

7:30 p.m. CT

Bold Stadium; Del Valle, Texas

April 9

Hartford Athletic (USLC) vs. Western Mass Pioneers (USLL2)/GPS Portland Phoenix (USLL2) winner

7 p.m. ET

Dillon Stadium; Hartford, Conn.

Southeast Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

April 7

Charlotte Independence (USLC) vs. Stumptown Athletic (NISA)

7 p.m. ET

Mecklenburg County Sportsplex; Matthews, N.C.

April 7

Tampa Bay Rowdies (USLC) vs. The Villages SC (USLL2)/South Georgia Tormenta FC 2 (USLL2) winner

7 p.m. ET

Al Lang Stadium; St. Petersburg, Fla.

April 7

North Carolina FC (USLC) vs. North Carolina Fusion U23 (USLL2)/South Carolina United Bantams (USLL2) winner

7 p.m. ET

Sahlen's Stadium at WakeMed Soccer Park; Cary, N.C.

April 7

Chattanooga Red Wolves SC (USLL1) vs. Birmingham Legion FC (USLC)

7 p.m. ET

Chattanooga Christian School; Chattanooga, Tenn.

TBD

Miami United FC U23 (Fla.) vs. Miami FC (USLC)

7 p.m. ET

Ted Hendricks Stadium (Milander Park); Hialeah, Fla.

 

-or-

 

 

TBD

Miami FC (USLC) vs. Naples United FC (NPSL)

7:30 p.m. ET

Riccardo Silva Stadium; Miami, Fla.

April 8

Charleston Battery (USLC) vs. South Georgia Tormenta FC (USLL1)

7 p.m. ET

Patriot's Point Soccer Stadium; Mt. Pleasant, S.C.

April 8

Memphis 901 FC (USLC) vs. Chattanooga FC (NISA)

7 p.m. CT

Mike Rose Soccer Complex; Memphis, Tenn.

Central Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

April 7

Louisville City FC (USLC) vs. Nashville United (Tenn.)/Cleveland SC (NPSL) winner

7 p.m. ET

Lynn Family Stadium; Louisville, Ky.

April 7

Greenville Triumph SC (USLL1) vs. New Mexico United (USLC)

7:30 p.m. ET

Legacy Early College Field; Greenville, S.C.

April 8

Indy Eleven (USLC) vs. Michigan Stars FC (NISA)

7 p.m. ET

Michael A. Carroll Track and Soccer Stadium (IUPUI); Indianapolis, Ind.

April 8

Detroit City FC (NISA) vs. El Paso Locomotive FC (USLC)

7 p.m. ET

Keyworth Stadium; Hamtramck, Mich.

April 8

Louisiana Krewe FC (La.) vs. San Antonio FC (USLC)

6:30 p.m. CT

Ragin' Cajuns Soccer/Track Facility (Univ. of Louisiana); Lafayette, La.

 

-or-

 

 

April 8

Corpus Christi FC (USLL2) vs. San Antonio FC (USLC)

7 p.m. CT

Dugan Family Soccer and Track Stadium (Texas A&M Corpus Christi); Corpus Christi, Texas

April 8

FC Tulsa (USLC) vs. Tulsa Athletic (NPSL)/Fort Worth Vaqueros (NPSL) winner

7 p.m. CT

Hurricane Soccer & Track Stadium (Univ. of Tulsa); Tulsa, Okla.

April 8

Forward Madison FC (USLL1) vs. Chicago FC United (USLL2)/Minneapolis City SC (NPSL) winner

7 p.m. CT

Breese Stevens Field; Madison, Wis.

April 9

Union Omaha (USLL1) vs. Des Moines Menace (USLL2)/Med City FC (NPSL) winner

7 p.m. CT

Caniglia Field (Univ. of Nebraska Omaha); Omaha, Neb.

TBD

Denton Diablos FC (NPSL) vs. OKC Energy FC (USLC)

7 p.m. CT

Univ. of North Texas Soccer Stadium; Denton, Texas

 

-or-

 

 

TBD

NTX Rayados (Texas) vs. OKC Energy FC (USLC)

TBD

Home team TBD

West Region

Date

Game (home team listed first)

Time

Venue

April 7

LA Force (NISA) vs. San Diego Loyal SC (USLC)

7:30 p.m. PT

Jesse Owens Stadium (Cal State L.A.); Los Angeles, Calif.

April 8

FC Boulder Harpos (Colo.) vs. Colorado Springs Switchbacks FC (USLC)

7 p.m. MT

Regency Athletic Complex (Metropolitan State Univ. of Denver); Denver, Colo.

 

-or-

 

 

April 8

Colorado Springs Switchbacks FC (USLC) vs. Crossfire Redmond (NPSL)

7 p.m. MT

Weidner Field; Colorado Springs, Colo.

April 8

Phoenix Rising FC (USLC) vs. FC Golden State Force (USLL2)/FC Arizona (NPSL) winner

7:30 p.m. MST

Casino Arizona Field; Tempe, Ariz.

April 8

Sacramento Republic FC (USLC) vs. Oakland Roots (NISA)

7:30 p.m. PT

Papa Murphy's Park; Sacramento, Calif.

April 8

Orange County SC (USLC) vs. California United Strikers FC (NISA)

7:30 p.m. PT

Orange County Great Park – Championship Soccer Stadium; Irvine, Calif.

April 8

Olympic Club (Calif.) vs. Reno 1868 FC (USLC)

7:30 p.m. PT

Negoesco Stadium (Univ. of San Francisco); San Francisco, Calif.

 

-or-

 

 

April 8

FC Davis (NPSL) vs. Reno 1868 FC (USLC)

7:30 p.m. PT

Ron and Mary Brown Stadium (Davis Sr. H.S.); Davis, Calif.

TBD

San Diego 1904 FC (NISA) vs. ASC San Diego (NPSL)/Chula Vista FC (Calif.) winner

7:30 p.m. PT

Lincoln High School; San Diego, Calif.

April 9

Las Vegas Lights FC (USLC) vs. Cal FC (Calif.)/Ventura County Fusion (USLL2) winner

7:30 p.m. PT

Cashman Field; Las Vegas, Nev.